Yukki.İnfo  
Alt 20 Nisan 2015, 12:00   #1
Administrator
 gizlisasaeng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No : 2
Üyelik tarihi: 03 Şubat 2015
Yaş :
Nerden :
Konular :
Mesajlar : 28.305
Aldığı Beğeni : 1
Ettiği Beğeni : 0
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
Standart Somut olmayan kültürel miraslar

Somut olmayan kültürel miraslar

Jong myo je rye ve müziği (Jong myo Töreni ve müziği)
‘Jong myo je rye’ Jong myo’da yapılan bir kraliye anma törenidir. Joseon dönemindeki milli ibadetlerden en büyük ve en önemli ibadet töreni olduğu için ‘jong myo dae je’(Jong myo büyük ibadet) olarak da söylenmektedir. Jong myo’da kraliyet anma töreni yaparken töreni daha görkemli bir şekilde yapmak için çalınan enstruman müziği, şarkı ve dansa ‘Jong myo je rye ak’ denmektedir. Jong myo törenin her sırasına göre ‘Bo tae pyeong’ ve ‘Jung dae up’ 11 tane müzik farklı çalgılarla çalınır.
Sarayın önündeki merdivenin üstünde(Sang wol dae) sözsüz şarkıları çalan gruba ‘Deung ga’ denir ve merdivenin aşağısındaki bahçede(Ha wol dae) sözlü şarkıyı söyleyen gruba ‘Hun ga’ denir. Çalınan çalgılar dönemlere göre farklı seçilmiştir.
Jongmyo, Joseon Hanedanlığın krallar, kraliçeler ve katkıda bulunan kullarını anmak için yapılan bir tapnak olup Sajik’la birlikte ülke kökünün simgesi olan en muhteşem yapıdır. Jong myo sarayındaki 19 tane odada Taejo(Joseon Hanedanlığı’nın ilk kral) ve başka kralların ve kraliçelerin ismi yazılan tahtalar(49 tane) var. Young nyeng jun’daki 16 tane odada kral olamadan ölen kraliyetlerin ismi yazılan tahtalar(34 tane) var. Burada yapılan Jong myo je rye, sarayda yapılan en muhteşem milli ibadet olup kral kendisi yapan saygıdeğer bir törendir.
Konfüçyüsçülü bir toplumlardan biri olarak Joseon’da da ataları anmak için ibadet etmek insanlığın görevi olarak ve ülkeyi koruma yöntemi olarak düşünülmüştür. Aynı zamanda Jong myo ve Sajik’i yaparak Joseon’u kurup geliştiren krallar, kraliyet aileleri ve kulları anmak için ibadet töreni yapmıştır.
Jong myo je rye, en saygılı bir şekilde konfüçyüsçülü yöntemlerine göre yapılan kraliyet törenidir. Aynı zamanda Doğu Asya ülkelerin temel bir düşünce olan ‘Hyo(ebeveynlere saygı göstermek)’yu yerine getirerek halkların bağlantını kurma rolü yapmıştır. Ayrıca bir yapı alanında doğaya uymuş şekilde yapılan Jong myo je rye, sanatların toplamıdır ve 500yıldır sona ermeyen Kore’nin değerli ve manevi bir kültür mirasıdır.
Jong myo je rye, Japon koloni döneminden sonra kısa bir sürede yasaklanmıştır. Fakat 1969yıldan beri Jeonju LEElerin Dae dong jong yak won’u bu töreni yapmakta ve bu tören her sene mayıs ayın birinci Pazar günü yapılmaktadır.
Pansori
Pansori, bir şarkıcı davulcuyla beraber Sori(şarkı söyleme), Aniri(konuşma), Neorumse(işaret) kullanarak hikayeti anlatan bir solo operadır. ‘Pansori’nin ‘pan’ı insanların toplandığı yer veya olay, görüntü anlamındave ‘sori’si müzik anlamında olup insanların topladığı kalabalık yerde söylenen şarkı demektir.
Pansori’nin kökeni tam olarak bilinmemiştir ama Joseon Hanedanlığı döneminde Kral Youngjo’nun 30 yılında(1754) Jin Han YOO tarafından yapılan ‘Chun Hyang ga’ya göre Kral Sukjong’un hükümdarlığı sırasından(1674~1720) önce meydana çıkması tahmin edilmektedir. Aynı anda Pansori çeşitli sirk gösterilerle birlikte sahneye çıktığına göre Silla döneminden başladığı da düşülmektedir. Böylece sirkten başlayan Pansori’nin özelliği, şarkıcı ve seyircilerin katılımlarıyla birlikte tamamlanmasıdır.
Pansori Jeolla-do’dan Chungchung-do, Kyunggi-do’ya kadar geniş bölgelerde eskiden şimdiye kadar getirilip bölgesel özelliğe göre Sori festivali düzenlenmektedir.Jeolla-do’nun kuzey doğu bölgesindeki festivale ‘Dong pyeon je’, Jeolla-do’nun güney batı bölgesindeki festivale ‘Seo pyeon je’, Kyounggi-do ve Chungchung-do’nun festivaline ‘Jung go je’ denmektedir.
Pansori ail olmayan kişilerin hayatını gerçekçi şekilde tanımlayarak onları temsil edip yeni bir toplum ve dönemi beklediğini göstermiştir. Ayrıca Pansori, bütün katmanların sevdikleri sanat olup asiller ve asil olmayanların arasındaki farklı düşünceleri denetlediği için toplumsal denetleme ve birleştirme açısında değerlendirilmektedir.
Gangneung Danoje festivali
Gangneung Danoje festivali Kore’de en tarihi ve eski festivallerden biri olarak Japonya’nın sömürgesi altındaki dönem, savaş gibi toplumsal değişimin altında da Young-dong bölgesinde yaşayan kişileri bağlayan bir festivald olmuştur. Şimdi de hala .Young-dong’da düzenlenmektedir.
Gangneung, eski bir ülke olan Dong-ye’nin toprağıdır. Tarihi yazılara göre ekim ayında Mucheon adlı festival yapılmıştır ve bu süküran festivalidir. Bir yandan mayıs ayında Danoje adlı festival yapılmıştır ve bu hasatların iyice üretilmesini dileme amacında bir festivaldir. Böylece Gangneung Danoje festivali çok eski bir geleneksel festival olduğu düşülmektedir ama ne zaman başladığını anlatan ayrıntı bir tarihi yazı fazla bulunmamaktadır. Ne zaman yapılmaya başladığı tam olarak bilemiyoruz fakat eskiden beri Gangneung Danoje’nin devletin yardımıyla halklar tarafından düzenlenen bir ortak festival olduğu açıklanmaktadır.
Danoje festivali ay takvimine göre 5 nisanda Sin ju geun yang(Tanrı’ya verilen içkiyi yapan gün) başlayarak ay takvimine göre 7 mayısta Songsinje’yle(Tanrı’yı Daegwanryeong tepesine gösderen töreni) biter. Bugünlerdeki Danoje ay takvimininin 5 nisanda Daegwanryeong tepesindeki tapnakta ibadet töreni yapıp Tanrı ağacını aldıktan sonra başka tapınakları uğrar. Ve festivalin önceki günü Youngsinje(bir ibadet töreni) yaparak festivale başlar. Festivalin yapılan yer olan Danojang’da 5 gündür her sabah ibadet töreni yaparak o senenin balıkların ve hasatların başarıyla üretilmesini dilerler.
Bunu dışında Gwanno maske oyunu, salıncak, Kore güreşi, halk müziği yarışması, halk şarkı yarışması gibi çeşitli programları var.
Namsadang nori (Namsadang oyunu)
Namsadang nori, Kkodusoei(lider) ile beraber en azında 40 kişiye kadar erkeğin oyun grubu olan Namsadang pae’nın ve köyleri dolaşarak Joseon’un son dönemlerinde yaptığı ve yayılan oyundur. Böylece Namsadang nori halklardan başlayıp halklar için oynanan oyundur. Ayrıca o dönemlerdeki toplumda yaşanan aşağlanma acısını ve alimlerin ahlaksızlığını oynayarak eleştirıp Kore halklarını uyandırmıştır. Bugünlerdeki halk sanatının temeli olup Kore’nin somut olmayan önemli kültür mirası listesinde yer almaktadır.
Youngsanje
Youngje, 49je’nin(insanın ölümünden 49 gün sonraki günde yapılan töreni) bir türüdür. Ölünün ruhunu Budizme inanarak cennete gönderme amacındaki bir törendir. Budda’nın Youngchi dağında yaptığı Budizm konuşmasını bugün tekrar yeniden yapma anlamındadır. Budizmın ruhu cennete gönderme törenlerinden en büyük bir tören olup Youngsanjakbub olarak da tanımlanmaktadır.
Youngsanje, sunağın yapıldığı yeri simgelemek için açıkhavada Budda’nın Young san hoei sang do (Youngchi dağında yaptığı Budizm konuşmasını çizen resim) takarak başlar. Tapınağın dışından tapınağa yürüme töreni yapılarak Budda’nın iyiliği övemek için Haegeum(telli çalgı), Buk(davul), Janggu(vurma çalgı), Goemungo(telli çaldı) gibi çeşitli çalgılar çalınır. Aynı zamanda Bara dansı, Navi dansı, Boepgo dansı gidi danslar edilir. Yürüme töreni bittikten sonra dilek dilerler ve ruh için tören yaparlar.
Jeju Chilmeoridang Yeongdeunggut (Rüzgar Tanrıçaları için Jeju Ayinleri)
Jeju şehrindeki Geonip-dong’da bulunan Chilmeoridang Mabedi’nde yönetilen bir şaman ayini (gut) dir. Geonip-dong Jeju-do Adası’nda küçük bir köydür ve halkı geçimini balıkçılık, deniz kabuğu toplamacılığı yaparak ve haenyeo (kadın dalgıçlar) olarak sağlar. Geleneksel olarak köylüler şaman ayinlerini barış için ve yargıç tanrılarla deniz tanrıçalarına bereketli hasat için dua ettiklerinde uygulamışlardır.
Herşeyden öte yaşamlarını denizden sağlayan Jeju Adası halkı için Yeongdeunggut ayinleri özel bir anlam taşır. Törenler belirli zamanlarda Jeju-do Adası’nın her yerinde, rüzgar tanrıçalarından sakin deniz ve bereketli av dilemek için düzenlenir. Bu sayısız ayinlerden Geonip-dong’da bulunan Chilmeoridang Mabedi’nde yönetilen ayin önemli 71 numaralı Somut Olmayan Kültür Mirası olarak belirlenen Jeju Chilmeoridang Yeongdeung ayinidir. Bu bakımdan Jeju Chilmeoridang Yeongdeunggut olarak bilinen törenler Yeongdeunggut ile birleştirilmiş haenyeo inancı ve halk inancını içerir. Törenlerin benzersizliği ve soyut değeri, haenyolar tarafından yönetilen tek tören olmasına dayanır.
Cheoyongmu (Cheoyong Dansı)
Cheoyongmu (Cheoyong Dansı), Cheoyong maskesi takılarak yapılan bir danstır. İnsan görünümündeki maskelerin takılarak yapıldığı tek saray dansı olarak “ObangCheoyongmu”da denir. Bu maske dansı, Birleşik Silla kralı Kral Heongang (875-886) ile ilgili Cheoyong efsanesinden kaynaklanır. Cheoyong, kralın karısını ayartmış kötü ruhları (bulaşıcı hastalık tanrıları) uzaklaştırmak için şarkı ve dansın kullanıldığını söyler.
Cheoyong Dansı aynı zamanda Yin-yang ve Beş Element teorilerindeki kötülükleri önlemeyi ifade eder. Canlı ve renkli hareketler eşliğindeki dinamik motifler, dansa yücelik ve maskelerle uyumlu bir canlılık hissi yaymaktadır.
Birleşik Şilla’dan Koryo’nun son dönemine kadar bir kişi dans ederdi ama Choseon kralı Sejong döneminden (1418- 1450) beri günümüzdeki ile aynı şekilde 5 kişiden oluşurdu. Seongjong döneminde (1469-1494)daha da gelişerek saray törenlerinde kullanılmaya başlandı. Bundan sonra Choseon son dönemine kadarşarkı sözleri ve müzikleri değişerek yenilendi. 1910 yılında saraydan çıkıp, halkın arasına karıştı. 1920 yılının sonunda tören müziği çalan Lee WangJik çifti Changdokgunk Sarayında çalmak için yeniden düzenlemeleriyle günümüze kadar gelmiştir.
Gagok
Gagok bir kaç enstrümanın eşliğinde, çalınan geleneksel bir vokal müziktir. Choson döneminde çokça söylenen Gagok’da Kore’nin geleneksel şiir stili olan Sicolar şarkı sözü olarak kullanılırdı ve bu dönemin Gagokları daha ağırdı.. Bunun aracılığıyla eski Koreliler’in bilinç ve sanat görüşleri anlaşılabilir. Günümüz Gagoğu şarkı söyleyenin ve dinleyenlerin tamamının eğlendiği daha hareketli bir şarkı olarak gelişmiştir. Gomungo, Gayagım, Heagım, Deagım, Danso, Janggu gibi çalgılarla çalınır.
Gagok uzun bir medeniyeti sürdüregelen sanat değeri oldukça yüksek bir müziktir.
Daemogjang
Kore’de ağaç işleri ile uğraşanlara geleneksel olarak “marangoz” olarak adlandırılırdı. Kayıtlara bakıldığında Üç Krallık Döneminden beri çiftlikçiliğin olduğunu görürüz. Çiftliklerin ortasında bulunan barınakları yapan kişiye marangoz denirdi. Ağaçları malzeme olarak kullanıp ev yaparlardı. Kore’nin böyle ağaca dayalı bir geleneği vardı. Kore’nin kültürel geçmişi ve doğal ortamıyla uyan bina kültürünü geliştirdi. . Daemogjang manevi kültürel miras olarak kayıtlara geçer ve bu konuda Kore’nin en maharetli olması açısından önemli bir anlama sahiptir.
Şahin Avı
Şahini eğitip, vahşi şartlarda avını yakalama yöntemi olarak tarihi 4000 yıldan fazladır. İlk olarak Asya’da ortaya çıkmıştır. Ticaret ve kültürel alışverişler aracılığıyla diğer bölgelere de yayıldığı düşünülmektedir. Eskiden şahin avı beslenme için yapılırdı, günümüzde ise doğa ile uyumu öğretebilmek için 60 tan fazla ülkede devam etmektedir.
Şahini, Hanlu (8-9 Ekim civarı) ve Dongji (21-22 Kasım civarı) arasında yakalayıp evcilleştirdikten sonra kış boyunca ava çıkılır. Kış olup tepeye şahin ağı atıp şahin avlanır fakat ilk avlanan şahinin vahşi doğası güçlü olduğundan sert bir şekilde karşı koyduğu için becerikli bir avcı tarafından evcilleştirilir. Şahin, evcilleştirilmek için bir odaya kapatılıp büyütülür ve bu ‘şahin odası’ olarak adlandırılır. Şahini evcilleştirmek için, şahin sahibi şahin odasında onunla beraber zaman geçirip yakınlaşmaya çalışır. Şahin avı tek kişiyle değil takım çalışmasıyla olur ve sülün yakalayan avcılar, şahin ile ilgilenen avcılar, şahinin uçup gittiği yönü izleyip avcıya bildiren kişilerden oluşur. ‘Sichimi ddeda’ adlı söz de şahin avı sırasında ortaya çıkmıştır ve şahin sahiplerinin kendi şahinlerini belirtmek için taktıkları isim kartlarına (boğa boynuzunun kesilip boyu 5 cm şeklinde olacak şekilde ismin oyulması) ‘sichimi’ denir.
Şahin avı 2010 yılında 11 ülke toplanıp ortak kayıtlarda listelenmiş, 2012 yılında 2 ülke daha eklenip 13 ülke toplanmış ve ortak kayıtlarda listelenmiştir. 2010 yılı ortak kayıtlarında, Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Fas, Katar, Suriye, Suudi Arabistan, İspanya, Moğolistan’dan olmak üzere 11 ülke toplanıp, 2012 yılında mevcut bulunan 11 ülkeye Macaristan ve Avusturya da eklenmiştir. Birleşik Arap Emirlikleri başvuru formunun bilgilerini girmiş ve müdürlüğün irtibat bürosu görevini tamamlamıştır. Her bir ülkeden bireysel olarak sunulan ilgili belgeyi Birleşik Arap Emirlikleri toplama ve düzenleme metoduyla almıştır.
Şahin avı ortak karar müracaat belgesi sadece doğru düzgün olma özelliğiyle değil aynı zamanda birçok ülkenin ortak çabasıyla meyve verme durumuyla uluslararası toplumlarda iyi bir örnek olarak tasvip edilmiştir.
Jultagi (Halat yürüyüşü)
Jultagi havada asılı olan bir ip üzerinde mizahi hikâyelerle ayak hareketlerini kullanarak yeteneklerin gösterildiği bir oyundur. İp üzerinde tıpkı kar üzerinde sörf yapar gibi kayıp hünerlerin gösterildiği bu yürüyüşe ‘Buz’ ve ‘Buzdan ip üstünde yürüyüş’ de denir. Önceleri genelde 15 Nisanda (ay takvimi), Dano gününde, Chuseok vb. gibi bayramlarda bu gösteri sergilenmiştir. Kişisel davetlerle oyunun oynandığı durumlar da vardır.
Jultagi oyuncuları, ip cambazı, palyaço ve samhyeon yukgak çalgıcılarından oluşur. İp cambazları genelde ip üzerinde yeteneklerini gösterirken palyaçolar yerde durup ip cambazlarıyla beraber şakalar yapar. Samhyeon yukgak çalgıcıları ip altında sırayla oturup janggu, piri, haegeum gibi aletlerle cambazların hareketlerine uyacak şekilde müzik çalarlar.
Jultagi olayının emniyetine “julgosa” adlı ritüel ile başlayıp çeşitli ustalıklar göstererek seyircilerin gerilmesine sebep olup, sonrasında “jungnori” ve “waljanori” aracılığıyla izleyicilerin gerilimini rahatlatıp merak uyandırırlar. Ve tekrar çeşitli el becerileri sayesinde seyircilerin gerilimini artırarak takladan sonra yürüyüşlerini tamamlarlar. Bu tür oyun gösterilerinin içeriği temel olarak ortama bağlı bir şekilde değişiklik gösterir. Jultaginin tekniği göstericiye göre değişir fakat tahminen 30 çeşit türü vardır. Jultagi yaparken din değiştiren keşişler ve ahlak bozukluğu olan soylularla hicivler yardımıyla dalga geçmek, aptal bir davranış takınmak ya da kambur gibi davranmak, kadınların makyajlı hallerinin görüntüsüne bürünmek vb. gibi taklitler yaparak izleyicilere eğlenceli bir şekilde gösteri yapılır.
Kore’nin jultagi oyununun yabancıların jultagi oyunundan farklı olarak sadece ip üzerinde durup, vücut marifetleri gösterilmeden, şarkıyla şakaları ekleyerek ip üzerinde duran insanlar ve izleyicilerle beraber harmanlanmış noripanın liderlik ettiği özellikleri vardır. ’58 numaralı Soyut olmayan kültürel miras’ olarak tespit edilip himaye altına alınarak Kim Dae-Kyun tarafından diğer nesillere aktarılmaktadır. Onu merkez alarak 1991 yılında Jultagi’yi Koruma Derneği kurulmuştur.
Taekkyeon
Taekkyeon, Kore geleneksel dövüş sanatlarından biridir ve esnek hareketlerle el ve ayakları anlık bir şekilde meydana gelen esneklikle karşıdaki kişiyi durdurup kendi vücudunu koruyan dövüş sanatıdır.
Goguryeo mezar resimlerinde taekkyeon yapan insan figürleri bulunmuştur ve Üç Krallıktan itibaren taekkyeonun çoktandır yapıldığı anlaşılmıştır. Goryeo döneminde askerler arasında yaygınlaşan dövüş sanatıyla gelişmiştir. Joseon döneminde yaygınlaştırılan dövüş sanatını sadece askerler değil halktan insanlar da yapmaya başlamıştır.
Taekkyeon her zaman Kore’nin doğal görünümü gibi yumuşak bir şekilde dans eder gibi kıpırdayarak bir anda vücudu oynatıp esnek bir şekilde dövüşü kazanmaktır. Suyolunun sonundaki manzara üzerinde gidip gelen rüzgâr gibi acele etmeden yürünürse hafif bir şekilde karşıdaki rakip alt edilir. Üstelik dövüş sadece bir tarafa eğilmez ve sade bir pozisyonla durulmaz. Bu dövüş sanatı rakibi düşürmek amaçlı olmayan kişiyi canlandıran dövüş sanatıdır ve zihinsel disiplinin vurgulandığı noktayla dövüş sanatlarından farklıdır.
Kore’de 1983 yılında ’76 numaralı Soyut Olmayan Kültürel Miras’ olarak tespit edilmiş ve himaye altına alınmıştır. Jeong Gyeong-hwa, taekkyeonun aktif olmasını sağlayarak, mesleki eğitim asistanları Park Man-yeon ve Park Hyeo-sun’la pratik yapmaktadır. Üstelik taekkyeonu öğreten Kore Taekkyeon Derneği’nde taekkyeonun orijinal hali aktif bir şekilde öğretilmektedir.
Hansan Mosi Jjagi (Hansan rami bitkisi dokumacılığı)
Rami, rami bitkisinin kabuklarının soyulmasıyla elde edilir. Jeopo, Jeochi diye de adlandırılır fakat bu şekilde adlandırılmayalı uzun zaman olmuştur. İpin malzemesi bir yılda genelde üç defa kadar hasat edilir fakat hasat zamanı Mayıs-Haziran başı, Ağustos başı-Ağustos sonu, Ekim başı-Ekim sonu olursa ilk iki sefer hasat edilmiş raminin kalitesi en yüksektir.
Hansan ramisi Güney Chungcheong ilindeli Seocheon’da bulunan Hansan bölgesinde üretilen rami bitkisiyle farklı bölgelere kıyasla kalitesi daha üstün olup ince ve güzeldir. Rami bitkisi deyince akla Hansan ramisi gelir. Hansan bölgesindeki rami dokumasının yaygınlaşmasının nedeni bu bölgenin rami bitkisinin büyüme şartlarının uygun olmasıdır. Rami bitkisini yaz mevsiminde sıcaklığın (ortalama 20-24 derece) yüksek olduğu, yıllık ortalama yağış miktarının 1,000 mm üstünde olduğu ve nemin çok olduğu yerlerde iyi büyümesini sağlayan hızlı büyütme yerleri vardır fakat batı yakasını birleştiren Hansan bölgesinin bulunduğu yer bu tür koşulların en uygun olduğu yerdir.
Hansan ramisi Kore’nin güzelliğini sembolize eden geleneksel yaz kumaşının yapıldığı bitki olarak 1967 yılında “Somut olmayan kültürel miras” olarak tespit edilmiştir. Yetenek temsilcisi olan Bang Yeon-ok, mesleki eğitim asistanı Park Seung-wol’dür. Bununla beraber Seocheon’da Hansan Rami Bitkisi Kurum’u vardır ve Hansan rami bitkisinin dağıtım ve tanıtımını yapmaktadır.
Arirang
Arirang, Kore’nin temsili halk şarkısı olarak, “Arirang” veya telaffuzu buna benzer sözcüklerinin girdiği düzenli nakaratı veya gidip gelen bir şekilde aralıklı olarak bir grubun söylediği şarkıdır. Arirang, Kore’den başlayarak Kore yarımadası ve yurtdışındaki Koreli toplumlarında her yerde şarkı söylemeyi sevdiren tipik bir şarkıdır. Sözleri sabit değildir ve konusu açık olup kim olursa olsun özgürce söyleyebilir.
Kore yarımadasının merkezinde bulunan Taebak dağlarını merkez alarak oluşmuş olan Arirang, Kore yarımadasının merkezinde bulunan Gangwon bölgesini merkez alarak yavaş yavaş yayılmış ve 1 milyar Korelinin halk şarkısı olmuştur. Merkezi Gangwon’da olan,Kore yarımadasının güney-batı tarafındaki Jeollanam’da bulunan Jindo, güney doğu tarafındaki Gyeongsangnam’da bulunan Miryam vb. yerlerde kültürleri koruma kurumları hizmet vermektedir.
Arirang bölgeyi ve nesilleri aşıp geniş kapsamlı olarak günümüze gelmiş ve yenilenmiş noktalarıyla sadece “Arirang, arirang, arariyo” diye söylenmekle kalmayıp aynı zamanda kim olursa olsun kolay bir şekilde söyleyebildiği için çeşitliliklerinin değeri tasvip edilmiş ve 5 Aralık 2012’de UNESCO Somut Olmayan Kültür Varlıkları listesine eklenmiştir.
Kimjang (Kimchi yapma kültürü)
Kimjang, uzun ve şiddetli bir kış geçiren Kore insanlarına kesinlikle gerekli olan bir hazırlıktır. Sonbahar sonlarında kimjang mevsimi olduğu zaman aile veya arkadaşlar, özellikle kadın çoğunluklu herkes toplanıp kimjang yapar ve kimjang kimchisini durumu kötü olan kişilere dağıtarak kış boyu yiyecek kimchiyi yeteri kadar temin ederler. Bunun gibi kimjangın toplumsal yardımlaşmak, kişiler arasında işbirliğini teşvik etmek, kimjang kültürünün gelecek nesillere aktarılması vb. gibi çeşitli hedefleri gerçekleştirmek ve özellikle bölgenin ve toplumun ekonomik farkını aşmak gibi Kore Cumhuriyeti vatandaşlarının hepsini kapsayan büyük bir özelliği vardır.
Kore’nin her yerinde yapılan kimjangın kökeni bilinmemektedir. Kayıtlara göre Goryeo Dönemi’ndeki Yi Kyu-bo (1168-1241) tarafından yazılan şiirde “Turpu soya sosu veya tuza batırıp turşu yapmak” diye yazdığı içerikle kimjangdan söz etmiş ve günümüzdekiyle aynı olan kimchiyi kış başlarında kimjang yapıldığını gösteren kayıt 19. yy literatüründe kapsamlı bir şekilde belirtilmiştir.
Uzun bir zaman içinde Kore halkı doğal çevrede en çok yedikleri şey olan kimjang yöntemini yaratıcı bir şekilde geliştirip kimjangın spesifik yöntemiyle malzemelerini birden fazla nesile aktarmış ve özellikle kaynana ve gelin arasında yaygın olarak yapılmıştır. Kimjang, mevsim yıldızları yoluyla yapılması gereken bir iştir ve 1 yıl sürer. Baharda her ailede karides turşusu, küçük hamsi turşusu vb. çeşitli deniz ürünleri hazırlanır. Yazın, tuzlanıp güneşte kurutulan biberler yaz sonlarında dövülerek acı toz biber elde edilir. Sonbahar sonları ve kış başları kimjang mevsimi olunca herkes bir araya toplanıp yerel bölgelerdeki aileler uzun ve soğuk kış boyunca yiyecekleri kimchiyi yeteri kadar temin edecek derecede hazırlarlar.
Bu tür kimjangı nesil ve bölge kapsamlı bir şekilde diğer nesile aktarır ve Koreliler komşuluk ve bilgi paylaşımı yaparak birliği teşvik eder ve Koreli insanlara kimlik ve var olma duygusunu veren noktayla benzeyen doğal malzemeleri yaratıcı olarak kullandıkları yemek alışkanlıklarına sahip olan çeşitli topluluklar arasındaki diyaloğu hızlandırdığından dolayı somut olmayan miras olarak sunulmuş, tasvip edilmiş ve oy birliğiyle 5 Aralık 2013’de UNESCO Somut Olmayan Kültürel Miras adı altında listelenmiştir.
gizlisasaeng isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil
Forum Bilgilendirme Linkler
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir. link ekle
hatay escort gaziantep escort bursa escort konya escort sivas escort izmit escort eskisehir escort elazig escort samsun escort bodrum escort
beylikdüzü escort ataşehir escort mersin escort kütahya escort ağrı escort kars escort istanbul escort afyon escort yalova escort muğla escort bursa escort bursa escort bursa escort ankara escort bayan güvenilir bahis kaçak bahis bahis siteleri canlı bahis türkçe bahis canlı bahis istanbul escort istanbul escort porno izle porno izle akhisar escort sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan webmaster forum legal gambling sites

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119