Yukki.İnfo  
Alt 20 Nisan 2015, 12:00   #1
Administrator
 gizlisasaeng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No : 2
Üyelik tarihi: 03 Şubat 2015
Yaş :
Nerden :
Konular :
Mesajlar : 28.305
Aldığı Beğeni : 1
Ettiği Beğeni : 0
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
Standart Dünya belleği programı(dünya belgesel mirası)’na alınanalar

Dünya belleği programı(dünya belgesel mirası)’na alınanalar

DÜNYA BELLEĞİ PROGRAMI(DÜNYA BELGESEL MİRASI)’NA ALINANALAR
(DÜNYA KAYITLARININ HAFIZASI)

Hun min jung eum (Han geul)
Hun min jung eum, ‘halkı öğreten doğru ses’ anlamında olup Josen Hanedanlığı’nın 4. Kralı Sejong tarafından yaptırılmıştır. Kral Sejong o zamanlar kullanılmış olan Hanja’nın Çin yazı sistemi olup Korece sistemiyle farklı olduğu için Kore halklarının çoğunun okuyup yazamamasından dolayı üzülerek Sejong 25 yılında(1443 yılında) Korece’yi yazmaya uygun bir şekilde yazı sistemini yaratıp adına ‘Hun min jung eum’u koymuştur. Sejong 28 yılında(1446 yılında) Jung In Ji gibi bilim adamları Kral Sejong’un emrini alıp Hun min jung eum’u açıklayan Hanmun kılavuzunu toplam 33 sayfalık 1 bölümü yayınlamıştır. Bu kitap ‘Hun min jung eum’ diye adlandırılmıştır.
Hun min jung eum, toplam 4 safalık metin, bilgi notu ve Jung İn Ji’nin yazdığı 29 sayfalık önsöz ile oluşan sadece 33 sayfalık bir kitaptır. Ama bütün teorisi mantıklı ve bilimsel bir şekilde yazılan kitaptır. Bugünlerde dünya dilbilimcileri Korece alfabesinin esası ve alfabe kullanma açıklamasında gösterilen teoriyi yüksek değerlendirmektedir.
Joseon Hanedalığı’nın tarihi olayları
Joseon Hanedanlığı’nın tarihi olayları, Joseon Hanedanlığında olan 25 kişi kralın 472yıl süresince(1392~1893) tarihini yıl, ay, güne göre tarih sırasıyla yazılıp toplam 1893 adet olan en eski ve büyük tarihi kitaptır. Bu kitap Joseon Hanedanlığı dönemindeki siyaset, dışişleri, askerlik, toplumsal sistem, yasalar, ekonomi, sanayi, ulaşım, iletişim, sosyal, gelenek, güzel sanatlar, din gibi her konu hakkında bilgi vererek dünyada çok değerli olan tarihi yazıdır. Ayrıca bu kitap Joseon Hanedanlığı dönemini tarihsel olarak doğru anlattığı için güvenilir bir tarihi yazı olarak çok büyük bir anlam taşmaktadır.
Jik ji sim che yo jeol
Jikji Keşiş Baegun tarafından 1372 yılında Budist belgelerinden Seon’un öğretisini anlamak için gereken şeyleri alıp kısaltılmış bir kitapdır. ‘Jik ji sim che’nin anlamı ‘Seon’un öğretisiyle insanın gönülüne bakabilirse Buda’nın ruhunu tanımlayabilir’dir.
Şimdi Fransa Milli kütüphanesinde olan Jik ji, Gutenberg(Alman)’ın bastığından yaklaşık 70 yıl önce basılmıştır. 1972 yılında UNESCO tarafından kurulan ‘Dünya kitap yılı’na katılıp metal baskı araçları kullanarak dünyadaki basılmış ilk kitap olarak onaylanmıştır.
Seung jeong won günlükleri
Seung jeong won günlükleri 288 yıl boyunca Joseon Hanedanlığı’nın yönetimi ile ilgili olan her günün olayları anlatan kitaptır. Tarih araştırma için temel bir kitap olup sadece tek 1 cilt orijnali kalan Joseon Hanedanlığı’nın en büyük gizli kitabıdır.
Günlük şeklinde yazılan bu kitap, Kore Japonya tarafından istila edildiğinde Joseon Hanedanlığı’nın ilk yarım dönemindeki çoğu kayıp olmuştur. Buna rağmen Kore tarihi araştırması, siyaset, ekonomi, sosyal, dışişleri, kültür, askerlik gibi bütün araştırma alanında gereken data olarak kabul edilip tarihi yazı olarak eşsiz değer taşımaktadır.
Uigwe (Joseon Hanedanlığının kraliyet protokolleri)
Uigwe, Joseon dönemindeki kraliyet törenlerinin yazılarla ve resimlerle kaydedilmiş olan kitaptır. Seul Üniversitesi Kyu jang gak’ta 546 çeşit, 2940 tane, AKS(The Academy of Korean Study) Jang seo gak’ta 287 çeşit, 490 tane mevcuttur. Uigwe, sadece Kore’de değil, Fransa ve Japonya gibi ülkelerde de mevcut olup Fransa ve Japonya’da olan kitapları da UNESCO’nun Dünya belgesel mirası listesine eklenmesi konuşulmaktadır.
Uigwe, Kral için yazıldığı için o dönemde en yüksek seviyedeki uzmanlar tarafından yazılmıştır. Ayrıca yaklaşık 300 yıldan fazla sürede Joseon’un bütün önemli milli törenler kaydedilmiştir. Konfüçyüsçülü milli törenlerin çevresindeki ülkelere göre nasıl bir şekilde değişip değişmediğini gösteren çok değer bir belgesel mirasıdır.
Haeinsa Tapınağı Tripitaka Koreana (Koryu DaeJanggyeong) ve Jegyeongpan
Tripitaka Koreana Budizmin 3 öğretisi olan Kyung, Yul, Non anlamında olup Budizm kitabının tümü demektir. Bu Koryu Kralı Gojong’un 24~35yıl(1237~1248) süresinde yapılmıştır. Bu Tripitaka Koryu döneminde yapılmış olduğu için Koryu Dae Janggyeong olarak adlanmıştır. Aynı zamanda 80,000 tane olup 84,000 kedere ait 84,000 Budizm öğretisi yazıları yazıldığı için Seksen bin DaeJanggyeong olarak da adlanmıştır. Aslında tamamlanan tahta yaklaşık 87,000 tane olup çoktan kaybolan eski tahta yapma becerisi değerli bir madde olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca Doğu-kuzey asya’nın siyaseti, kültürü, ve ideolojisini gösteren tarihi yazıdır. Koryu Kral Hyunjong döneminde oyulan Chojo daejanggyeong Kral Gojong’un 19.yılında(1232) Moğol işgalinden dolayı yanıp yok edilince tekrar daejanggyeong’u yaptıkları için Jegyongpan(‘tekrar yapılan gyeongpan’ demektir) olarak da söylenmektedir.
Moğol işigaline Budizmın gücüyle karşıya çıkma amacıyla hükümet tarafından DaeJangdogam kurulup Tripitaka Koreana burada yapılmıştır. Tripitaka Koreana’nın yapıldığı yer Kyungsangnam Do Namhe’de kurulan Bunsa daejangdogam’dır.
Tripitaka Koreana şimdi kaybolan Song’un Kuzey Song Gwanpan’ının, ve Hıtaylar’ın daejanggyeong’unun içeriğini öğrenebildiğimiz dünyanın tek bir tripitakasıdır. Ayrıca milyonlarca harflarda hiç bir hata ve ekşiklik olmadığı için oldukça değer ve de şimdi mevcut olan Tripitakalarda en eski ve içeriği en mükemmel olduğu için dünyaca önemli ve meşhurdur. Belgesel mirası listesinde yer almaktadır.
Ayrıca Tripitaka Koreana’nın bulunduğu Haeinsa Janggyeongpan deposu 1995 Aralık ayında Dünya kültür mirası listesine girmiştir. Tripitaka Koreana’nın deposu(Hardware), tarihi belgeler(Software) ile birlikte Dünya mirası listesinde yer almaktadır.
Dong ui bo gam
Dong ui bo gam, Kral Seonjo’nun hükümdarlığının 30. yılında(1597) kralın hastalığı ve sağlığına bakan saray doktoru Heo Jun(1539~1615) tarafından yazılan bir tıbbi kitaptır. Doktor Heo Jun Kral Seonjo’nun emirini alıp Çin ve Kore’deki tıp kitaplarını toplayıp yazımlamaya başladı. Kral Gwanghyegun’un hükümdarlığının 3. yılında(1611) tamamlayıp Kral Gwanghyegun’un hükümdarlığının 5. yılında(1613) yayınlamıştır. Bu kitabın toplam 25 bölümü var ve oyulmuş tahta bloklarıyla basılmıştır.
Dahili tıp alanında ‘Ne gyung pyeon(İçler)’ ve ‘Wei hyung pyeon(Dışler)’ adlı 4 bölüm, salgın hastalık∙kadın hastalıkları∙çocuk hastalıklar alanında ‘Ja pyeon’ adlı 11 bölüm, ‘Tang ek pyeon(ilaçlar)’ adlı 3 bölüm, ‘Chim gu pyeon(akpunktur)’ adlı 1 bölüm ve onların dışında liste olarak 2 bölüm daha vardır. Her hastalığa uygun ve gereken tedavi yazılan mantıklı bir kitaptır.
Kore insanlara uygun bir tıbbi kitap olduğundan dolayı ‘Dong ui bo gam’ diye adlanmıştır. Bu kitap Çin ve Japonya’ya da tanımlanarak bugüne kadar Kore’nin en eski tıbbi kitap olarak kabul edilmektedir.
9. UNESCO’nun Dünya belgesel mirası ile ilgili uluslararası toplantısında (Temmuz 2009) Dünya belgesel mirası listesine girmiştir.
Ilseongnok
153. Ulusal Hazine, 1760 yılından (Kral Yeongjo’nun saltanatının 36.yılı) 1910 yılına (Yunhui Döneminin 4.yılı) kadar yazılmış, Seul Üniversitesi’ndeki tarihi kütüphane
Bu kitap 1760 yılından 1910 yılına kadar 151 yıl boyunca devletin yönetim bilgilerinin her gün toplandığı bir nevi kral günlüğüdür. Kralın günlüğü gibidir ama aslında devletin resmi kayıtlarından oluşur. El yazısıyla yazılan derlenmiş özel belgeleri içeren tek orjinaldir ve toplam 2329 kitaptan oluşur. Bunların hepsi korunmuştur ama sadece 21 aylık bir bölümü yoktur.
Ilseongnok 18-21.yy boyunca Doğu-Batı ülkelerinin siyasi ve kültürel ilişkilerinin somut gerçekleriyle dünya tarihinin evrensel akışını anlatması yönüyle sadece Jeoseon ülkesinin tarihi kayıtları olarak değil dünya tarihi olarak da önemli ve değerli bir belge olduğu onaylanmış ve 2011’in Mayıs ayında UNESCO tarafından Dünya Belleği listesine eklenmiştir.
18 Mayıs Demokrasi Hareketi Kayıtları
18 Mayıs Demokrasi hareketi hakkındaki kayıtlar 18 Mayıs - 27 Mayıs 1980 tarihleri arasında Kore Cumhuriyeti’nin Gwangju şehri civarlarında meydana gelen, demokrasi isteyen vatandaşların yaptığı bir dizi faaliyet ve sonrasında olayın sorumlularının cezalandırılması, mağdurlar için yapılan çalışmalarla ilgili kayda geçmiş belge, fotoğraf, video vb bilgileri içerir. Başlıca kurum olarak, Ulusal Arşiv Merkezi, Ordu Karargâhı, Meclis Kütüphanesi, 18 Mayıs Anma Vakfı vb.yerlerde bulunmaktadır.
18 Mayıs Demokrasi Hareketi sadece Kore’nin demokrasisinde büyük bir dönüm noktası olmayıp, aynı zamanda 1980 yılından sonra Doğu Asya ülkelerinde yaşanan Soğuk Savaşın durması ve demokrasinin gelmesine büyük etki yapmıştır.. Böyle önemli etkilerinin olduğu kabul edilmiş ve Mayıs 2011’de UNESCO tarafından Dünya Belleği listesine eklenmiştir.
Nanjung Ilgi
-Amiral Yi Sun-Sin’in el yazısıyla yazılmış Nanjung Ilgi 7 kitaptan oluşur (Ulusal hazine no 76)
-Nanjung Ilgi’nin başlıkları Imjin Ilgi (1592), Gyesa Ilgi (1593), Gabo Ilgi (1594), Eulmi Ilgi (1595), Byeongsin Ilgi (1596), Jeongyu Ilgi (1597), Sok Jeongyu Ilgi (1597) ve Musul Ilgi (1598) olup şuan 1595 yılındaki Eulmi Ilgi hariç toplam 7 kitap korunma altına alınmış ve günümüze kadar gelmiştir.
Nanjung Ilgi, Japon işgali(1592-1598) döneminde donanma komutanı olan Yi Sun-Sin (1545-1598) tarafından bizzat yazılmış bir günlüktür. Toplam 8 adet kitaptan oluşur. Japon işgalinin başlamasından (Ocak 1592) itibaren Yi Sun-Sin’in Kasım 1598’de Noryang deniz savaşında şehit olmasına kadar 7 yıl boyunca toplanan kayıtlardan oluşur.
Ağustos 2013’de UNESCO Uluslararası Danışma Kurulu tarafından (18 Ağustos -21 Ağustos Kore Cumhuriyeti, Gwangju) Dünya Belleği listesine eklenmiştir.
Semaul Hareketi Kayıtları
Kore Cumhuriyeti hükümeti ve vatandaşlarının 1970 yılından 1979 yılına kadar toplanan Semaul hareketi kayıtlarında cumhurbaşkanının konuşmaları ve karar belgeleri, resmi hükümet kurumlarının Semaul ile ilgili resmi belgeleri, her bölgenin çalışma belgeleri, Semaul liderlerlerinin yazıları ve mektupları,vatandaşların mektupları, Semaul kitapları, ilgili resim ve video gibi yaklaşık 22,000 belge içerir.
Kore Cumhuriyeti Japon sömürgesi ve Kore Savaşı’na rağmen hızlı bir ekonomik büyüme ve demokrasiyi aynı anda geliştiren dünyadaki tek ülke olarak Afrika gibi gelişmekte olan birçok ülkeye Kore kalkınma modelini göstermektedir. Birleşmiş Milletler tarafından da tasvip edilen kırsal kalkınma ve yoksulluktan kurtulmanın en iyi örnekleri ‘Semaul Hareketinde yer alan tarihsel kayıtlardır.
Semaul Hareketi kayıtları Ağustos 2013’de UNESCO Uluslararası Danışma Kurulunda (18 Ağustos-21Ağustos, Kore Cumhuriyeti, Gwangju) Dünya Belleği listesine eklenmiştir.gizlisasaeng isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil
Forum Bilgilendirme Linkler
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir. link ekle
hatay escort gaziantep escort bursa escort konya escort sivas escort izmit escort eskisehir escort elazig escort samsun escort bodrum escort
beylikdüzü escort ataşehir escort mersin escort kütahya escort ağrı escort kars escort istanbul escort afyon escort yalova escort muğla escort bursa escort bursa escort bursa escort ankara escort bayan güvenilir bahis kaçak bahis bahis siteleri canlı bahis türkçe bahis canlı bahis istanbul escort istanbul escort porno izle porno izle akhisar escort sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan webmaster forum legal gambling sites

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119