Yukki.İnfo  
Alt 20 Nisan 2015, 11:59   #1
Administrator
 gizlisasaeng - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
 
Üye No : 2
Üyelik tarihi: 03 Şubat 2015
Yaş :
Nerden :
Konular :
Mesajlar : 28.305
Aldığı Beğeni : 1
Ettiği Beğeni : 0
Rep Puanı: 10
Rep Derecesi :
Standart Dünya kültür mirasları

Dünya kültür mirasları

Changdok Sarayı
Changdoksarayı 1405 yılında Joseon döneminde Gyeongbuk sarayının ikinci bölümü olarak yapılan bir saray olarak Japon istilası döneminde zarar gören kısımları çeşitli düzenlemelerden geçirilerek 1647 yılında tekrar restore edildi. Günümüzde doğal görüntüsüne göre doğal ortamını fazla değiştirmeden duran bina orman içinde sakince yer tutmaktadır ve doğa ve insanın yaptığı mükemmel bir inşa görüntüsüdür.
Ayrıca, kralların dinlence yeri olarak kullandığı arka bahçe Huwon, 300 yıllık kocaman bir ağaç ve nilüfer çiçekleri gibi bahçe düzenlemesiyle doğayla uyum oluşturan şekliyle, inşa olarak da bahçe düzenlemesi olarak da son derece önemli bir değere sahiptir.Arka bahçe, güzel kulübeleri, salonları, lotus çiçekli havuzları,ilginç biçimde kayaları, taştan köprüleri, merdivenleri, su arkları, sık ağaçlar arasına dağılmış pınarlarıyla geleneksel Kore bahçesinin özelliklerini taşır.
Suwonhwa Kalesi
Suwonhwa Kalesi, Seul’ün güneyindeki Suwon kentinde Kore’nin en ileri askeri kalesini yaratmak için en son yapım teknolojisi, askeri savunma teorileri ve estetik ilkeler birleştirilmiştir.
Suwonhwa Kalesi, yapıldıktan sonra Japon işgaline ve Kore Savaşı’na maruz kalarak büyük bir kısmı zarar görmüştür.
Suwonhwa Kalesi, Çin, Japonya gibi ülkelerde görülmeyen dağ kalesi şekliyle, askeri savunma özelliği ve ticari özelliği birlikte barındırır. Yapı özellikleri son derece gerçekçi olup, kullanışlı bir yapı olarak, Doğu tarzı Kale yapılarının en iyisi olduğu söylenilebilir
Sokkuram, Bulkuksa
Bulkuksa ve Sokkuram Şilla Döneminde 751 yılında Başbakan Kim DeSong (701-774) emrinde başlayarak 23 yılda yapılmıştır. Başbakan KimDeSong’un, önceki hayatında babası ölünce talihsiz annesine hayırlı evlat olarak iyi baktığı için sadrazam oğlu olarak tekrar dünyaya geldiği yazılmıştır.
Kendisi Başbakan olup 750 yılında istifa ederek, bu hayattaki anne babasını onurlandırmak içinBulkuksa tapınağını ve önceki hayattaki anne babasını onurlandırmak için de Sokkuram tapınağını yaptırmıştır.
Bulkuksa halkın ibadet yeriydi ve Sokkuram Kralın kişisel ibadet yeriydi. Üstüste yerleştirilmiş taş katmanların üstüne inşa edilen Bulkuksa Toham Dağı’nın eteklerindeki kayalık bölgenin doğal bir parçasıymış izlenimi verir. Bulkuksa’da Sokkatab(Buda’nın pagodası) ve Tabotab (bir çok hazine pagodası), Cheongunkyo(Mavi Bulut Köprüsü), Baegunkyo(Beyaz Bulut köprüsü) ile Chilbokyo(7 Hazine Köprüsü)’yu görebilirsiniz. Aslında 3 merdiven ama sembolik olarak saf Buda’nın ülkesi ve ruhsal dünyasına öncülük ettikleri için köprü diye adlandırılır. Bunun dışında, tapınağın içinde ve dışında altın Buda heykellerini de kapsayan pek çok kıymetli eser yer almaktadır.
Ana tapınağın iç bahçesinde Kore’deki en güzel 2 tapınağını görebilirsiniz. Yüksekliği 8.3 metrelik Seokkatab ve 10.5 metrelik Tabotab 756 yılında inşa edilmiştir. Seokkatab erkek kişiliğini ve krala adanmışlığı ifade eder ve Budizm’in 4 temel öğretisi aracılığıyla ruhun tırmanışını gösterir,öte yandan, muhteşem Tabotab kadın kişiliğini ve dünyanın karmaşıklığını simgeler.
Sokkuram Mağarası uzun bir zamana dayanarak geçen sürede birkaç kez restore edilmiştir.
Heinsa janggyeongpanjeon
Heinsa janggyeongpanjeon13.yüzyılda yapılan dünya kültür mirası olup, Koryo krallığının 80.000civarında tahta yazma kalıbından oluşan Tripitaka Koreana’nın korunduğu yer olarak Heinsa’nın hayatta kalan binalarından en eski olanıdır. Binayı basit bir yöntemle düzenleyip, sadece gerekli tesisatları kurup, dekoratif hiçbir dizayn yapılmamıştır. Havalandırmanın uyumu, nem koruyucunun faydası, içerdeki ısıtma ağı gibi tesisatlar son derece dahiyane ve bir bütünlük oluşturan yönü Tripitaka Koreana’nın şu ana kadar bir bütün halinde korunmasında önemli sebeplerden biri olarak değerlendirilmektedir.
Tapınak dünyadaki korunan tekBudist pagodasıdır. Heinsa’nın inşa tekniği Cosonun ilk dönemlerinin geleneksel ahşap bina tarzını gösterir ve binanın tamamının güzelliği binanın iç kısmına uygun havalandırma ve ısıtma, nemlendirme ayarları gibi tesisatları doğal yollarla çözülecek şekilde yapılmıştır.
Heinsa Tripitaka Koreana uzun tarihi ve anlamının bütünlüğüyle ideal güzelliği tadabileceğiniz dünyadaki Budist kutsal kitaplarından en eski ve en kapsamlısıdır ve tam bir koruma için 15.yüzyıl civarında kurulan bina ile doğal değişimi mümkün olduğunca çok kullanan koruma bilimi ürünü olarak değerlendirilmektedir.
Jongmyo ( Kraliyet Soyu Mabedi)
Jongmyo Coson krallığı döneminde kral ve kraliçe ile ölen kral ve kraliçenin soysal tabletlerini ve Konfüç öğretilerinin mezarı olarak en eşsiz mimari yapılardan biridir. Coson döneminde her yıl Aralık ayında dini tören yapılırdı, şimdi her yıl Mayıs ayının ilk Pazar gününde Jongmyo Çerye denilen; çalgı, şarkı ve dans içeren dini tören düzenlenip, atalara saygı töreni yapılır.
Jongmyo Çerye tören yeri ile törenin aşamaları, tören yemeği ve sunumu, çalgılar ve dizayn, tören müziği ve tören dansı gibi uyumlu bir şekilde, 1426 yılında düzenlenen şekli 500 yıldan fazla aynı şekilde kalmış olması yönüyle de dünyada en eski kombine tören kültürü olarak kabul edilir. Jongmyo Çerye anıt töreni ve tören müziğinde görülen aşamalar,müzik, dans gibi Çin’in eski çağ medeniyeti temeline kurulan Ha, In, Ju dönemlerinin tören kültüründen kaynaklanmakla kalmayıp,doğunun eski çağ medeniyetlerinin özelliğini ve zerafetini tamamen olduğu gibi koruduğu için doğu eski çağ kültürünü araştırmak için değerli bir malzeme olarak kullanılabilecek kültür miraslardan biridir.
Gyeongju Tarihi ve Tarihi Alanları
Gyeongju Tarihi tarihi bölgeler binlerce yıllık Şilla tarihini ve kültürünü bir bakışta görebileceğiniz kadar çeşitli tarihi kalıntıyı barındıran tarihi alandır ve kalıntıların özelliklerine göre tamamı 5 alana ayrılmıştır. Budist sanatının örneği olan Nam Dağı tarihi alanı, bin yıllık Coson krallığının sarayı olan Wol Kalesi tarihi alanı,Deanıngwon tarihi alanı, Şilla Budizminin temeli olan Hwalyoungsa tarihi alanı, SanSong tarihi alanı olarak ayrıldığı gibi, Dünya mirası olarak kayıtlara geçen Japonya’nın Kyoto, ülkenin tarihi hazinesiyle karşılaştırılıp, kültür mirasının çeşitliliğinin daha çok öne çıktığı söylenmektedir.
Choseon Kral Mezarları
Kore’nin Choseon Dönemi (1392-1910) kraliyet ailesi ile bağlantılı mezarlar nıng ya da won olarak ayrılırdı. Nıng, kral ve kraliçenin mezarını ifade ederdi ve won veliaht prens ile veliaht prensesin mezarını ifade ederdi.
Gangwon bölgesinde toplam 53 tane Choseon Dönemine ait “nıng ve wonu”bulunmaktadır.
Choseon Döneminin kraliyet mezarları, o dönemde devletin resmi inancı olan Konfüç düşüncesi ve öğretilerini temel alarak, çeşitli alanlardaki büyüklükleri, yapısı, taşların yerleştirilmesi, diğer yapı özellikleriyle öne çıkmaktadır. Özellikle kralın mezarında taşların arasındaki şekillerin büyüklüğü ve oyma yöntemleri gibi sanatsal özellikleri dönemlere göre değişen düşünce ve siyaseti yansıttığı için tarihin akışını görebileceğiniz Kültür Hazineleri arasındadır.
Choseon Döneminin kraliyet mezarlarından birisi uzay dünyasını yansıtacak şekilde yapılmıştır. Nınglar; giriş kısmı, dini alan ve tapınak alanı olarak 3 bölüme ayrılmıştır, bu ölümden sonra yaşam anlayışını kuvvetlendirir.
Choseon Dönemi kraliyet mezarları 600 yıllık uzun bir dönem boyunca hükmeden kralların mezar sistemlerinin özelliğini taşıyıp, dönemsel akımlara göre yönetim felsefesi ve siyasi durumu temel alarak mezarların yapılma şekillerndeki değişim, idari bölümler ve bölgelerin değişimi, inşa malzemesinin özelliklerindeki değişim gibi pek çok şeyi yansıttığı için tam anlamıyla birer kültürel hazinedir.
Kore’nin Tarihi Köyü: Hahoi ve Yangdong
Kore’nin Geleneksel köyü olarak Şicok köyü ve Ibsong köyü gibi çeşitli türler var ama aralarında Şicok köyü tarihi mahallerin toplamda 80% ini içinde barındıran temsili tarihi köy tipidir.
Kore’nin temsili Şicok köyü olarak, aristokrat mahallesi olan Hahoi ve Yangdong da Choseon Döneminde aristokrat kültürünün en canlı olduğu yarımadada yer almaktadır. Bu 2 köy geleneksel Kore köylerini yerleşim biçimi olan dağ yamacında ve su kenarındaki yerleşim tipine göre, yazın çok sıcak ve nemli, kışın çok soğuk ve kuru hava koşullarına uyması için evlerin şekli ve Konfüç öğretilerine uygun baraka tarzında yapmışlardır.
Bu 2 köy; aristokrat Şicok köyünün temsili unsurları olan reis evi, özel ev, kitap evi ve okul ve etraftaki çiftlik ve doğal alanlar tamamen korunup, bu tip tarihi yerlerle birlikte bunlarla ilgili olan tören, oyun ve sanat eserleri gibi sayısız soyut hazineyi barındırmaktadır.
Namhan Dağı Kalesi
Namhan Dağı kalesi Uzakdoğu Asya’nın bazı bölgelerinin etkilerinin görüldüğü, temel olarak çeşitli askeri savunma tekniklerini kapsamlı bir şekilde yansıtan, Joseon Hanedanlığı’nın acil bir durumda geçici başkenti olarak kullandığı yerde bulunan, çeşitli din ve felsefenin uyumlu bir şekilde süregeldiği değeri temsil eden kültür mirasıdır.
Bu doğu mirası Bon Kalesi (Hanbong Kalesiyle Bongham Kalesi dahil) ve Sinnam Kalesi’nden (Doğu-batı tepesi) oluşan taşınamayan dünya mirası olarak 16. Yüzyıldan 18. Yüzyıla kadar olan zaman boyunca Doğu Asya vatandaşları arasında askeri mimarisiyle şehir planlamasının birbiriyle etkileşimli olduğunun kanıtıdır.
Ayrıca 7. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar askeri mimarinin döneme göre gelişme kademesiyle silah sisteminin değişimini çok iyi yansıtır ve şimdiye kadar vatandaşların oturup yaşadığı kültür mirası olarak değere sahip olmuştur.gizlisasaeng isimli Üye şimdilik offline konumundadır  
Alıntı ile Cevapla
Yeni Konu aç  Cevapla

Bookmarks


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil
Forum Bilgilendirme Linkler
Powered by vBulletin® Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir " paylaşım " sitesidir. Bu yüzden sitemize kayıt olan herkes kontrol edilmeksizin mesaj/konu/resim paylaşabilmektedir. Bu sebepten ötürü, sitemiz üzerinden paylaşılan mesajlar, konular ve resimlerden doğabilecek olan yasal sorumluluklar paylaşan kullanıcıya aittir. link ekle
hatay escort gaziantep escort bursa escort konya escort sivas escort izmit escort eskisehir escort elazig escort samsun escort bodrum escort
beylikdüzü escort ataşehir escort mersin escort kütahya escort ağrı escort kars escort istanbul escort afyon escort yalova escort muğla escort bursa escort bursa escort bursa escort ankara escort bayan güvenilir bahis kaçak bahis bahis siteleri canlı bahis türkçe bahis canlı bahis istanbul escort istanbul escort porno izle porno izle akhisar escort sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan sakarya escort bayan webmaster forum legal gambling sites

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119